5000 Yıllık Organik Fındığın Bilmediğiniz Faydaları

Günümüzde pek çok derdin devası olarak kullanılan fındığın insanoğlu tarafından keşfi yaklaşık beş bin yıl öncesine dayanıyor. Bir rivayete göre Anadolu havzasından tüm dünyaya yayılmış olan fındık, dünyada keşfinden sonra doğal bir ilaç ve güçlendirici olarak kullanılmaya başlanmış. Sonraları ise fındığın ve fındık yağının lezzeti, tatlandırıcı olarak kullanımını yaygınlaştırmış. Peki geçmişten beri etkin bir tedavi maddesi olan fındığı bu kadar özel kılan nedir? Bu beş bin yıllık tarihi serüvenin altında ne yatıyor? Fındığın faydaları nelerdir? Şifa kaynağı olarak fındık nasıl tüketilmelidir? Bugünkü yazımızda, fındığın tarih boyunca kullanıldığı şifa alanlarını esas alarak vücuda yararlarını ve farklı etkilerini inceledik. Fındığı yalnızca atıştırmalık olarak tüketiyorsanız, farklı bir bakış kazanmak adına sizi bugünün içeriğine davet ediyoruz.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Özellikle mevsim geçişleri, soğuk algınlığı, çeşitli virüs salgınları ve bağışıklığın kırılması için davetiye hazırlar. İnsanların pek çoğunun düşük bir dirence sahip olduğu modern dünyada en hafif soğuk algınlıkları için bile ilaçlara sarılırız. Oysa doğanın bizlere sunduğu doğal antibiyotikler, bağışıklık güçlendiriciler ve antioksidanlar olan taze / kuru yemişler, vücudu iyileştirirken zarara uğratmadığı gibi oldukça da lezzetlidir. Fındığın faydaları nelerdir? Sorusunun yanıtına gelecek olursak; ağırlıklı olarak Karadeniz’in mavi yeşil doğal ekosisteminde yetişen bu mucize yemişin vücudun farklı bölgelerine türlü faydalarının olduğunu söyleyebiliriz. Vücudun her bölgesi için fındığın, çotanağın ve fındık yağının farklı tüketim önerileri olmakla birlikte, her gün ara öğünlerde bir avuç organik fındık tüketerek sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Böylece vücudunuzda aşağıda yer vereceğimiz farklı etkileri gözlemleyebilir, kendinizi daha dirençli ve sağlıklı hissetmek için öğünlerinizde yemişlere daha fazla pay bırakabilirsiniz.

Fındığın Cilde Faydaları

Fındığın yararları arasında özellikle kadınlar tarafından en çok ilgi gören alan cilt ve saç sağlığına etkisidir. Fındığın cilde faydaları, yüksek E vitamini içeriği ve antioksidan etkisi sayesinde mümkündür. Saç ve ciltteki dermatolojik hücrelerin sürekli yenilenmesini sağlayan fındık, yaşlanma karşıtı, saç hücrelerine canlılık ve parlaklık sağlarken cilde ve saç derisine de genç bir görünüm veren bir besindir. Özellikle yoğun olarak saç dökülmesi şikayeti olanlar için fındık yağı ile saç maskesi yapmak ve öğünlerde fındık tüketmek önerilen doğal tedavi yöntemleri arasındadır. İnanması zor olsa da fındıkta bulunan bazı antioksidanların cilt kanserini önlemede de oldukça etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Bu güzellik sırlarının bir avuç fındığa sığacağı aklınıza gelir miydi?

Fındığın Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları

Fındığın faydaları arasında dikkate değer bir diğer madde de kalp ve damar sağlığına etkileridir. İçerdiği doğal yağlar ve zengin mineraller (K, Mg, Zn vb.) sayesinde fındık, damar sağlığını destekler, kalp ritmini düzene sokar ve kalp krizi riskini kayda değer düzeyde azaltır. Ayrıca kötü kolesterole de olumlu etki eden fındık, düzenli olarak tüketildiğinde yağ asitleri ve zengin demir içeriği ile kan akışını düzene sokarak daha kaliteli bir yaşam sürmeye yardımcıdır. 

Fındığın Beyin ve Sinir Sistemine Faydaları

Farklı yörelerde şifa kaynağı olarak kullanılan özellikle çiğ fındık faydaları arasında beyin ve sinir sistemini güçlendirici etki de mevcut. Fındık, B1, B2 ve B6 gibi cevher değerinde vitaminlere sahip olduğundan ve bunlar sinir sisteminin ihtiyacı olan, nörotransmitter maddeleri besleyici yapıda olduğundan elektrik akımının sinir hücreleri arasındaki akışını hızlandırır. Yüksek verimle gerçekleşen sinir iletimi beynin sağlıklı çalışmasını destekler. Tüm bunların yanında omega-3 gibi yağ asitleri ve yine B vitaminleri fındığın, yapısına katılarak hormon üretimini desteklediğini de kanıtlamıştır.

Fındığın Kemik ve Omurga Sağlığına Faydaları

Yüksek oranda Kalsiyum, Potasyum ve Çinko içeriği ile fındık faydaları arasında sayabileceğimiz bir diğer madde de kemik, omurga ve diş sağlığına etkisidir. Bu mineraller kemik yapısını güçlendirici ve lif yapıyı zenginleştirici olduğundan diş kırılması, çürüme, omurga eğriliği, kemik erimesi gibi hastalıklarla mücadelede bir numaradır. Ayrıca, pikola fındık gibi optimum yağ oranına sahip fındık türlerinin yağ asitleri, kemiklerin minerallerden en yüksek düzeyde faydalanabilmesini olanaklı kılar.

Fındığın Bağışıklık Sistemine Faydası

Natürel fındık, göz, damar, cilt gibi vücudun farklı bölgeleri için pek çok yararı bulunan E vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamini kan içerisinde bulunan ve vücudun savunma duvarı olan alyuvar hücrelerinin bütünlüğünü korur ve kan akışını düzenler. Böylece doğal bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması, salgın, soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Dolayısı ile özellikle yaşlılar ve çocukların, düzenli olarak fındık ve türevi yemişler tüketmeyi rutin hale getirerek vücut sağlığını doğal yoldan korumayı desteklemesi gerekir.

Fındığın faydaları başlıklı içeriğimizin sonuna geldik fakat elbette bu doğal cevherin yararları bunlarla sınırlı kalmıyor. Fındığın ve yaş / kuru yemişlerin doğal birer varlık olan bizler üzerinde, keşfedilmiş veya henüz keşfedilmemiş yüzlerce faydası mevcut. Bu nedenle özellikle doğal kökenli besinlere öğün ve ara öğünlerde mutlaka yer açmalı, tıbba konu olacak kadar ağır olmayan sağlık problemlerinde şifayı önce doğada aramalı ya da ağır seyreden rahatsızlıklarda doktor bilgisi dahilinde organik gıdalar tüketerek vücudumuzu ve bağışıklığımızı güçlendirmeye çalışmalıyız.

Diğer yazılarımıza da göz atın

Geçmişten Günümüze Fındığın Tarihi

Geçmişten Günümüze Fındığın Tarihi

Fındık Kelimesi Nereden Geliyor? Fındığın en çok Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştiği göz önünde bulundurulursa, kelimenin kökeninin de o diyarlardan geldiğini söylemek mümkün. Fındığın tarihi ise hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar eskiye dayanıyor! Yıllar yıllar evvel,...

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Fındık

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Fındık

Fındık Bağışıklığı Güçlendiriyor! Fındık, ülkemizde en çok tüketilen kuruyemiş çeşitlerinden biridir. Şahane lezzeti ve doğallığı bu rağbetin temel sebebi olarak görülebilir. Fındığın faydaları ise kuruyemişin bu kadar tercih edilmesinde en önemli sebepler...

Gelişmeleri Kaçırmayın

Abone Ol

Adres

Acıbadem Mah. Çeçen Sok. No:25 Akasya AVM Kule A Blok Kat:32 No:217 Üsküdar/İstanbul

Bize Ulaşın

  • +90 532 392 28 52
    info@notanut.com
0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dönün