Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Fındık

Fındık Bağışıklığı Güçlendiriyor!

Fındık, ülkemizde en çok tüketilen kuruyemiş çeşitlerinden biridir. Şahane lezzeti ve doğallığı bu rağbetin temel sebebi olarak görülebilir. Fındığın faydaları ise kuruyemişin bu kadar tercih edilmesinde en önemli sebepler arasındadır.

Özellikle virüsle mücadele döneminde, soğuk havalarda, çeşitli hastalıklara karşı bünyeyi kuvvetlendirmesi açısından fındık, önemli bir besin kaynağıdır. Vitamin ve mineral açısından zengin yapıya sahip, çay sohbetlerinin vazgeçilmez yoldaşı olan fındık; çocukların sağlıklı gelişimi için de oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi olan taze kuruyemiş, lifli yapısı sayesinde kan şekerini dengelemeye yardımcıdır.  Çeşidi ve lezzeti bol olan fındık faydaları açısından zenginliği ile herkesin severek tükettiği sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Fındığın Faydaları Arasında Yer Alanlar

Sağlıksız atıştırmalık yerine günde bir avuç fındık tüketen kişilerde başta kanser olmak üzere çok sayıda hastalık riski büyük ölçüde azalır. Çünkü günümüzde insanların çoğu hem yanlış beslenmeden hem de hareketsizlikten yani aldıkları fazla kaloriyi yakamamaktan dolayı hasta olurlar. Ancak ihtiyaç kadar enerji ve sağlıklı besin tüketilerek kaliteli bir yaşam sürmek mümkündür.

Peki, Fındığın Faydaları Nelerdir?

1.İçeriğindeki proteinler sayesinde fındık, kemik ve kas gelişimini destekler.

2.Faydalı yağ asitleri sayesinde kalbi korur.

3.Antioksidan özelliği bulunması bakımından bağışıklığı güçlendirmeye yardımcıdır.

4.Beyin gelişimini destekler.

5.Kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunur.

6.Hücre yenilenmesine katkı sağlayarak yaşlanmayı geciktirir.

Fındık, günlük hayatta zinde olmak, sağlıklı bir ruh yapısına sahip olmak, eklem ve kas rahatsızlıklarından uzak bir hayat sürmek için de oldukça faydalıdır. Çünkü içeriğindeki yağ ve enerji vücudun ihtiyaç duyduğu faydalı bileşenlerden oluşur. İşlenmiş gıdaların, doymuş yağ asitlerinin vücuda verdiği tahribat ise uzun vadede çeşitli hastalıkların oluşmasına yol açar. Düzenli ve kararında tüketilen fındık faydaları içindeki vitaminler sayesinde oldukça zengindir.  

Fındık Faydaları ve Vitaminleri

Vitaminler, kuruyemiş grubunda yer alan fındık içinde de oldukça yüksek bir yer tutar. Özellikle B6 vitamini bakımından zengin olan fındık, taze ve çiğ tüketildiğinde beyin fonksiyonlarının düzgün şekilde çalışmasına yardım eder. Fındığın içindeki vitaminler ve mineraller şunladır:

 • B vitamini
 • E vitamini
 • Protein
 • Karbonhidrat
 • Antioksidanlar
 • Potasyum
 • Demir
 • Çinko
 • Manganez
 • Folat ve daha birçok faydalı bileşen fındığın içinde bulunur.

Fındığın faydaları ve zararları, her şeyin fazlası zarardır, düşüncesinden yola çıkarak açıklanabilir. Aslında fındık, tek başına ve aşırı tüketilmediği, işlenmediği ve katkı maddesi olmaksızın tüketildiği takdirde zararsızdır. Ancak günlük tüketim tavsiyesinin aşılması ve sürekli çok fazla yenmesi sonucunda aşırı yağ alımı söz konusu olabilir. Bu nedenle en taze ve lezzetli fındık içi ya da kabuklu fındık çeşitleri günde bir avuç ya da 15-20 adet ile sınırlı olmalıdır.

Fındık faydaları ve vitaminleri açısından zenginliği bakımından Türk kimya profesörü İbrahim Saraçoğlu fındık tüketimini önerir. Hamilelik döneminde ve erkek yaşamında da önemli etkileri fındık, pek çok tatlıda, salatada ve diyet yemeklerde, ara öğünlerde yaygın olarak kullanılır.

Hamileler İçin Fındığın Faydaları

Saymakla bitmeyen taze fındık faydaları, içindeki folik asit, vitaminler ve mineraller sayesinde sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeye yardımcıdır. Özellikle hamile kadınların kemik ve kas gelişimini desteklemeye yardımcı folik asit kaynağı fındık, bu dönemde düzenli tüketilmelidir. Böylece hem anne hem de bebek sağlığı için ihtiyaç duyulan faydalı bileşenlerin daha kolay alınması sağlanabilir.

Düzenli ve dengeli bir beslenme bir de sağlıklı kuruyemiş ile desteklendiğinde anne ve bebek sağlığı açısından olası risklerin en alt seviyeye indirilmesi mümkündür. Fındığın faydaları hamilelikte görülebilecek olan folik asit eksikliğinden kaynaklı şikayetlerin ortadan kaldırılması açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı bir hücre bölünmesi ve hücrelere giden kanın yeterince oksijen alması için fındık içindeki folik asit açısından önemli bir kaynaktır.

Erkek Yaşamında Fındığın Faydaları

Fındığın faydaları erkek yaşamında da önemli etkilere sahiptir. Lifli bir gıda olması bakımından kan şekerini dengelemesi, kalp ve damar hastalıklarını önlemesi, dingin bir ruh sağlığına kavuşmayı sağlaması nedeniyle fındık cinsel hayat üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Sağlıklı vücut yapısına sahip olan erkeklerde cinsellikle ilgili yaşanabilecek olan sertleşme sorunları, iktidarsızlık gibi birçok olumsuzluğun giderilmesinde düzenli fındık tüketimi etkilidir. Katkısız ve doğal kuruyemiş tüketimi ile daha sağlıklı bir ruh ve beden yapısına dolayısıyla cinsel yaşama kavuşmak mümkündür. Afrodizyak etkisi bulunan fındık, aslında hem erkek hem de kadın için sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez besin kaynakları arasında yer alır.

Siz de günlük hayatı daha kaliteli ve zinde yaşamak için dilediğiniz miktarda fındık siparişi verebilirsiniz.   

Diğer yazılarımıza da göz atın

Geçmişten Günümüze Fındığın Tarihi

Geçmişten Günümüze Fındığın Tarihi

Fındık Kelimesi Nereden Geliyor? Fındığın en çok Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştiği göz önünde bulundurulursa, kelimenin kökeninin de o diyarlardan geldiğini söylemek mümkün. Fındığın tarihi ise hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar eskiye dayanıyor! Yıllar yıllar evvel,...

5000 Yıllık Organik Fındığın Bilmediğiniz Faydaları

5000 Yıllık Organik Fındığın Bilmediğiniz Faydaları

Günümüzde pek çok derdin devası olarak kullanılan fındığın insanoğlu tarafından keşfi yaklaşık beş bin yıl öncesine dayanıyor. Bir rivayete göre Anadolu havzasından tüm dünyaya yayılmış olan fındık, dünyada keşfinden sonra doğal bir ilaç ve güçlendirici olarak...

Gelişmeleri Kaçırmayın

Abone Ol

Adres

Acıbadem Mah. Çeçen Sok. No:25 Akasya AVM Kule A Blok Kat:32 No:217 Üsküdar/İstanbul

Bize Ulaşın

 • +90 532 392 28 52
  info@notanut.com
0
  0
  Sepetiniz
  Sepetiniz boşMağazaya Dönün